reklama

20 hodín práce s úsmevom

Život na dedine je veľmi náročný. Hlavne pre ženu. Stretávam sa s matkou štyroch detí, ktorá celý deň drie na poli a po príchode domov neprestáva pracovať až kým unavená nezaspí, dávno potom ako slnko zapadlo. Dvanásť-hodinová šichta pri zbieraní bobulí a potom sa treba postarať o domácnosť, oprať, obriadiť, nadojiť, navariť, upratať a všetko ostatné čo príde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: OSDI)

Manžel leží na charpai (lehátko) celý deň a oddychuje, pretože práce je málo, situácia je zlá a ženu si predsa bral nato aby mu robila sluhu a otroka. A tak ona pracuje ďalej. Jej tvár, ruky i nohy sú dopichané od ostňov z kríkov a hmyzu, ktorý sa tam hemží. Pracuje bez akýchkoľvek ochranných prostriedkov. Každý deň dostáva plat okolo 50 rupií (menej ako 40 eurocentov) z ktorých musí uživiť celú rodinu. Občas so sebou berie aj najstaršiu dcéru, tá však pracuje zadarmo. Ak majú šťastie, môžu si máličko z nazbieraného jedla zobrať so sebou. Po príchode domov však tieto peniaze berie do rúk manžel a rozhoduje čo s nimi ďalej spraviť. Vlastne rozhoduje o celom živote manželky i detí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa oficiálnych štatistík pracuje menej ako 5% žien. Do týchto štatistík sa však nerátajú ženy, pracujúce neformálne. V tradičnej spoločnosti totiž žena nemá pracovať, a preto v rodinách sa stretnete s tvrdením, že príjem zabezpečuje muž, i keď tomu tak nie je. Oficiálne je pre muža hanbou ak príjem zabezpečuje žena, a preto i keď ju k tomu vlastne núti, i tak väčšinou neprizná, že jeho žena pracuje.

A tak mama drie ďalej a neprestáva ani po príchode domov. Treba nanosiť vodu, ručne oprať oblečenie pre celú rodinu (vrátane svokrovcov), obriadiť dom, podojiť kozy, nakŕmiť ostatné zvieratá (ak nejaké sú) a keď je všetko hotové a už je skoro tma, je čas navariť večeru. Predtým musí nazbierať drevo (ak nemajú nakúpené), založiť oheň a pripraviť čerstvé chlebové placky a daal. Ak nie sú peniaze, tak samozrejme jedlo nie je. Potom ako navarí, sa najprv naje muž, potom jeho rodičia, potom deti a nakoniec ak niečo ostane, tak to môže zjesť ona.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa žien žije podobným životom. Ak pracuje aj ich manžel, či už na poli, s dobytkom alebo má nejaké malé podnikanie, tak sa im žije o trochu lepšie. Život na dedine je však i tak tvrdý. Mozole na rukách, vrásky na tvári a práca bez prestávky.

Ale i napriek tomu, že jej život je naozaj ťažký, sa usmieva. Je to zvláštne. Očakávala som, že bude nešťastná, smutná, že bude závidieť iným ich lepší život, že sa bude sťažovať, že bude plakať, že bude mať prázdny pohľad. Napriek tomu sa usmieva, berie moju ruku do dvoch dlaní, spýta sa ma ako sa mám. Ukáže mi, že práve varí čaj pre celú rodinu, že majú novú strechu a teší sa, že budú mať čochvíľa opravený domček, ktorý sa po povodni zosypal. Zatiaľ spia pod holým nebom. Veď všetko sa už nejako vyrieši.

Jana Bielikova

Jana Bielikova

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľa myšlienok, niekedy chaotických, niekedy ešte viac, pôvodný plán stratený a nový sa hľadá Zoznam autorových rubrík:  PakistanReceptyLámem si hlavu nad...Čo ma zaujalo

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu