Bude strecha nad hlavou

Autor: Jana Bielikova | 7.4.2011 o 8:24 | (upravené 7.4.2011 o 8:31) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  871x

Čakáme na schválenie projektu na pomoc ľuďom postihnutými povodňami. Chceme im pomôcť znova vybudovať ich domovy a naštartovať ich život, potom čo voda zmyla všetok ich majetok. Vybrali sme si dedinku Jamal Hajano, kde nezostal stáť ani jediný dom. Odpoveď prichádza: „Oblasť, ktorú ste si vybrali nepatrí medzi postihnuté oblasti. V prípade, že si zvolíte inú oblasť, budeme zvažovať dotáciu.“

Čítame email ako obarené aspoň trikrát. Podaniu žiadosti sme venovali niekoľko predchádzajúcich týždňov prieskumu, písania, telefonovania, prerábania. Pozeráme naspäť do našich dokumentov kde máme list od ministerstva, zaraďujúci dedinku medzi postihnuté oblasti. Máme dokumenty od OSN, ktoré sú prístupné na internete, potvrdzujúce to isté. Máme fotky, štatistiky, všetko. Posielame to znova a pýtame si preverenie, pretože oblasť meniť nechceme. Kontaktujeme známeho, ktorý s danou organizáciou spolupracuje aby skúsil zistiť čo je vo veci.

Pár dní sledujeme email každých 5 minút, voláme, voláme, sledujeme a konečne prichádza odpoveď. Rozhodli sa projekt schváliť a my sa tešíme. Tešíme sa za ľudí, ktorí budú mať čoskoro aspoň strechu nad hlavou aby ich uchránila od slnka. A tešíme sa ešte viac za ľudí, ktorým poskytneme prácu aby si mohli naštartovať príjem. Tešia sa aj ľudia, ktorí už strácali nádej a doteraz bývali len v príbytkoch zlátaných z toho čo sa našlo v okolí.

Tým sa naša práca len začína. Dedinka Jamal Hajano sa týmto pridáva k zoznamu 15 dedín, v ktorých momentálne pôsobíme. Všetko má svoju postupnosť. Najprv treba vyriešiť najdôležitejšie otázky bývania, prístupových ciest, vody (bežnej a pitnej), toaliet a naštartovania príjmu. Prácu si riadia domáci, my im len radíme. Pomáhame im s nákupom surovín, stavebnými plánmi a realizáciou. Po vyriešení týchto problémov budeme pokračovať s otázkami vzdelania, zdravotnej starostlivosti a poľnohospodárstva. Nedokážem odhadnúť ako dlho bude potrebné v dedine ostať, ale určite minimálne 3-5 rokov. Ak raz odídeme, tak len vtedy, keď už nebude v dedine nikto trpieť extrémnou chudobou.

Ja pracujem väčšinu času v kancelárii, pripravujem projekty, analýzy, plány, postupy a dokážem pre účely projektu zhrnúť život človeka do jedného riadku v exceli. Napriek tomu nikdy nezabúdam, že za každým údajom je daný človek a jeho problémy. Každý z nich má svoju tvár a nikto z nich sa nerozhodol narodiť v podmienkach chudoby. A každý úsmev, keď uveria, že pomoc ktorú poskytujeme naozaj nič nestojí okrem ich vlastného potu pri práci, ostáva v pamäti.

A už si strúham ceruzku na poznámky k ďalšiemu projektu. Do konca týždňa musí byť hotový.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najsilnejší primátori budú v Bratislave a vo východoslovenských metropolách

Smeru najbližšia zostane Banská Bystrica, kde sú aj medzi nezávislými nominanti tejto strany

DOMOV

Profesor Hvorecký: Dekan plagiátor je svedectvom úpadku akademickej obce

Školy nemajú pri plagiátoch veľa možností.


Už ste čítali?